OSVĚTA A VZDĚLÁVÁNÍ

nejen o paliativní péči

Kromě každodenní péče přímo v terénu se spolek GIRASOLE snaží být blíže veřejnosti i formou osvětových a vzdělávacích aktivit. Šíření povědomí o tématu péče ve stáří i nemoci, ale i o tématu důstojného odcházení, je jedním z našich cílů - snažíme se tak o zvyšování povědomí a informovanosti v otázkách sociální a zdravotní péče. 

Navazujeme tak těmito aktivitami na  systematickou podporu jednotlivců i skupin z řad široké veřejnosti. Naše zkušenosti z praxe v rámci podpory neformálně pečujících a poskytování služeb mobilní hospicové péče potvrzují, že kritickým problémem při vyhledávání podpory je právě nedostatek informací. Našimi osvětovými aktivitami je tak vytvářeno základní povědomí o mobilní specializované paliativní péči, o její existenci, aktivitách a problematice jako takové  -  ve chvíli, kdy se pak jednotlivci či rodiny setkávají s tématem péče na vlastní kůži, mohou již mít přehled o možné pomoci včas. 

Prolistujte si náš osvětový ČASOPIS , zaposlouchejte se o skutečných příběhů v sérii PODCASTŮ nebo se za námi zastavte na některou z plánovaných osvětových či vzdělávacích akcí. 

Časopis SMYSL odcházení

O světě paliativy, o nás a naší každodenní práci, ale i o lidech, kteří s námi spolupracují a podporují nás v tom, co děláme pro druhé se můžete dočíst v našem občasníku SMYSL ODCHÁZENÍ.

Tento časopis Domácího hospice GIRASOLE vychází za účelem osvěty a vzdělávání v oblasti paliativní péče a má za cíl mimo jiné detabuizovat téma umírání pro širokou veřejnost. Vydání časopisu je podpořeno z finanční dotace Jihomoravského kraje z projektu s názvem "Osvěta v oblasti paliativní péče".


Osvětové podcastyaneb skutečné příběhy z domácího hospice

Do smrti dobrý #01:

Opravdový příběh o splněném slibu, o lásce, věrnosti a péči až do poslední chvíle.

Dnes s panem Aloisem Jakešem, který pečoval o svou ženu Anežku a s naší lékařkou Svatavou Štefanovou, která s naším týmem poskytla pomocnou ruku.  A věřte, že pokud vydržíte až do konce, odnesete si hluboký zážitek, který bude, navzdory tématu, pozitivní. Protože toto je opravdový příběh o splněném slibu, o lásce, věrnosti a péči až do poslední chvíle. Co k tomu říci více? Snad jen to, že si velmi vážíme odvahy pana Aloise a dalších pozůstalých s jakou do natáčení šli.


Do smrti dobrý #02: 

Opravdový příběh o rodinném poutu, lásce i přátelství. 

Dnes s paní Petrou Krůzovou, která pečovala o svou nemocnou maminku a s Mgr. Ivou Matějkovou, zdravotní sestrou Domácího hospice Girasole, která s naším týmem byla oběma báječným ženám nablízku.  I tentokrát je povídání nad skutečným příběhem silné a dokazuje, že služby Domácího hospice jsou velikou pomocí nejen klientovi samotnému, ale také jeho blízkým a rodině.

Toto je opravdový příběh o lásce matky s dcerou, smíření s nemocí a péči až do poslední chvíle, je to ale také příběh o přátelství pevných a vazbách mezi lidmi, které propojila smrt. 


Do smrti dobrý #03: 

Opravdový příběh Girasole - o začátcích, cestě i poslání pomoci druhým. 

Jaký příběh stojí za samotným založením našeho spolku? Co konkrétně přináší možnost Domácí hospicové péče pacientům, rodinám, ale i lékařům, a jak může závěr života být naplněn až do poslední chvíle? Jak je na tom vlastně paliativa v Česku? O tom všem a o dalších příbězích, kterých je Girasole součástí, si povídal zakladatel spolku, pan Miroslav Prchal, spolu s paliatričkou MuDr. Ivetou Dicko. 

Dnešní povídání je "opravdové" v tak trochu jiném smyslu slova - neuslyšíte sice žádného z pozůstalých pečujících, ale vyzkoušíte si spolu s námi na vlastní kůži to, co se honí hlavou nemocnému a i to, jak lze tíhu nemoci díky profesionální péči alespoň částečně zmírnit. Zažijete emoce, které my v Girasole prožíváme s našimi klienty denně a zjistíte tak, proč má provoz domácí hospicové péče tak veliký smysl. 

I tentokrát je povídání silné a hlavně velmi důležité, neboť svým tématem dává celkový rámec veškeré naší snaze, dává znít to zásadní - a to jest, že Domácí hospic je "dobrým přítelem" nejen pro pacienta, rodinu, ale i lékaře. 


Tyto aktivity vznikly za podpory Jihomoravského kraje v rámci projektu 

"Zdravotnická osvěta v paliativní péči". Děkujeme!